Son kat boya uygulaması

Boya uygulamasını yapmadan evvel düşünülmesi gereken 3 en önemli soru;

 1. Nasıl bir hazırlık gerekli
 2. Boya uygulanacak yüzey önemli mi
 3. Nasıl bir tamir ve bakım gereklidir

Adım 1: Sağlık ve Güvenlik

Hazırlığa başlamadan evvel işin yapılacağı ortamın yeteri kadar havalandırıldığına emin olunuz. Doğru kişisel korunma ekipmanlarının seçildiğine emin olunuz; biz güvenlik gözlükleri veya vizör, kauçuk eldiven, tulum (cilt açıkta kalmayacak şekilde) ve solvent maskesi öneriyoruz..

Daha önce boyanmış yüzeyler:

Adım 2: İnceleme

Ayrılan, soyulan veya mevcut kaplamanın iyice yapışmadığını işaret eden hasarlı alanları tespit edin.

Adım 3: Hazırlık- iyi durumda ise

Super Cleaner ile temizleyerek yüzeyde herhangi bir kir, yağ veya cila kalıntısı bırakmayın.Temiz su ile durulayın ve kurumaya bırakın. 280-320 numaralı kağıt ile zımparalayın. Baştan aşağıya temizleyin ve tamamen kurumasına izin verin. Adım 6 ile devam edin.

Hazırlık- kötü durumdaysa:

Eğer daha önceki son kat çatlamışsa, soyuluyorsa, veya yüzeyden ayrılma belirtileri gösteriyorsa, boya yüzeyden tamamen sökülmelidir.

Adım 4: Maskeleme

Astarlama/sonkat astarlamadan evvel boyanacak alanı maskeleyin.

Çıplak yüzey:

Adım 5: Astarlama

Son kat astarlamasından önce yüzey iyi bir yapışma sağlanabilmesi ve pürüzsüz bir yapıya kavuşması için astarlanmalıdır. Astar seçimini yüzeye göre yapın; hangi ürünün kullanılması gerektiğine dair tavsiyeler ürün etiketlerinde veya ürün bilgi föylerinde bulunabilir.Tekrar kat atma ve kuruma sürelerine özen göstermeyi unutmayın.

Adım 6: Son kat astarlama

Astarlanmış veya önceden boyanmış yüzeylere son kat astarlaması yapılmalıdır. Son kat astarlama, boyaya ekstra derinlik sağlayacak ve tüm boya sisteminin mukavemetini ve film kalınlığını arttıracaktır. International kendi son kat ürün yelpazesi için iki farklı son kat astarı sunmaktadır.

Adım 7: Uygulama

Astarı 320-400 ile zımpara yapınız ve yuzeydeki tozu bez/mumlu bez ile temizleyiniz.

Son kat boyanızı uzerindeki etiketteki tavsiyeler doğrultusunda uygulayınız.

“Her seferinde mükemmel sonuca ulaşabilirsiniz!”

 • Fırçayı 45° ile tutarak boyanın düzgün yayılımını sağlayın- bu fırça izlerini en aza indirecektir.
 • Geniş alanlarda en iyi sonuç iki kişi ile elde edilir, bir kişi boyayı uygularken diğeri de hemen fırçanın ucu ile boyayı yaymalıdır.
 • 20 dakikada bir fırçanızı değiştirin ya da temizleyin. Temizlikte daima iplik ya da kalıntı bırakmayan bezler kullanın.
 • Uygulama esnasında boyayı belli aralıklarla karıştırın.
 • Tozun yukarı kalkmasını önlemek için boya işine başlamadan once yeri ıslatın.
 • Son kat boyayı önceden kullanılmış fırça ile uygulayın, daha az fırça izi bırakacaktır.
 • Boya uygulaması için en iyi zaman ılık ve kuru sabah saatleridir – soğuk hava kurumayı geciktirir ve nem parlaklığı bozar.
 • Asla boya tenekesinden doğrudan uygulama yapmayın, bu boya icine pislik bulaşmasına neden olacaktır.
 • Mutlaka tahmini kullanacağınız boya miktarını ayrı bir kaba boşaltın ve uygulamayı o kap içinden yapın.Evinizin veya ofisinizin iç mekan renkleri, yaşam tarzınızı belirleyen ve mekan içinde geçireceğiniz zamanlara son derece etkileri olan bir noktadır. İçinde bulunduğunuz odanın duvar ve tavan renklerinin ışığı yansıtan soft renklerden seçilmesi her zaman size ferah bir ortam hissi sağlayacaktır. Ayrıca iç mekan boyaları kolay kirlenmeyen ve silinebilir özellikli boyalardan seçilmesi uzun ömürlü olması adına önemli bir konudur.

İç mekan boyama yapılmadan önce uygulanacak zemindeki tüm pürüz ve deformasyonların giderilmesi şarttır. Ancak bu pürüzler giderildiğinde tam kapatıcı ve kalıcı bir uygulama yapılabilir.

İç mekan boya rengi için seçim yapmanız gerektiğinde kararsız kalmamanız için size üç boyutlu olarak bir oda simülasyonu ile realist bir şekilde yardımcı olabiliyoruz. Hemen herkesin bir favori rengi vardır fakat bu renkler oda duvar boyası olarak düşünüldüğünde aynı etkiyi vermeyebilir. Örneğin bir insan kırmızıyı çok sever kırmızı elbiseleri, ayakkabıları, aksesuarları vs. vardır. Ancak duvarlarını kırmızıya boyattığında hayal kırıklığı yaşayabilir. Çünkü geniş yüzeylere uygulandığında kırmızı çok baskın ve göz yoran bir renktir. Dolayısıyla evinizin veya ofisinizin boya rengini belirlerken açık – pastel renkleri tercih etmeniz hem odanızı daha aydınlık yapacak hem de daha geniş bir oda hissi sağlayacaktır.

İLETİŞİME GEÇ

Please enter your comment!
Please enter your name here